איך מטפלים בנסיגת חניכיים

טיפולי עזרה ראשונה של רופא שיניים
טיפולי עזרה ראשונה של רופא שיניים
5 בדצמבר 2017
השתלות שיניים ב-24 שעות
16 בדצמבר 2019
צפו בהכל

איך מטפלים בנסיגת חניכיים

איך מטפלים בנסיגת חניכיים

נסיגת חניכיים היא מצב שבו החניכיים נסוגות לאחור, משנות את מצבן הטבעי, ושורשי  השן נחשפים. תהליך זה מלווה בפגיעה ברקמות התמיכה של השן או בספיגת עצם הלסת. נסיגת חניכיים באה לידי ביטוי בפתיחת רווחים בין השיניים, בחוסר יציבות של השן ובמקרים חמורים גם בנשירה ובאובדן שיניים. נסיגת חניכיים אינה מלווה בכאבים וזו הסיבה המרכזית לכך שכאשר מגיעים המטופלים לרופא השיניים נסיגת החניכיים כבר נמצאת בשלבים מתקדמים של המחלה.

מהן הסיבות המרכזיות לנסיגת חניכיים

צחצוח שיניים טראומתי המתבטא בשימוש במברשת שיניים קשה מדי או צחצוח שיניים בתדירות מוגברת והפעלת כוח בעת הצחצוח עלולים להביא לנסיגת חניכיים.

כאשר לרקמות התומכות בשן נגרמת טראומה כתוצאה מגירוי כרוני של חפץ זר, כמו למשל פירסינג בלסת, או כתוצאה של גירוד החניכיים עם ציפורן או עיפרון חד.

גירוי כימי של הרקמות, כמו למשל בעת הנחת תרופה ישירות על החניכיים, עלול לגרום לכיבים ברקמות ובמקרים שבהם הכיב לא מטופל במהירות, גם לנסיגת חניכיים.

במהלך טיפול אורתודנטי ליישור שיניים, כאשר השיניים מוזזות עלול להיווצר מצב שבו השיניים נדחפות אל מחוץ למעטפת העצם המקיפה אותן. במקרים אלו, נסיגת החניכיים עלולה להופיע בשן אחת בלבד או במספר רב של שיניים.

שיניים תותבות שלא מותאמות במדויק ללסת עלולות ללחוץ על החניכיים לגרום לנסיגת חניכיים ולנזקים נוספים.

כאשר סגר השיניים אינו תקין והשיניים לוחצות על החניכיים של הלסת הנגדית, קיימים סיכוים גבוהים להתפתחות נסיגת חניכיים.

סתימה בשן או כתרים המסתיימים מתחת לגובה החניכיים גורמים לגירוי העלול להביא לנסיגה של החניכיים.

מחקרים הוכיחו כי בין מעשנים כבדים יש שכיחות גבוהה יותר להופעה של נסיגות חניכיים.

על דרכי הטיפול בנסיגת חניכיים

הטיפול בנסיגת החניכיים תלוי בדרגת החומרה של המחלה.

כאשר האבחון של המחלה מתבצע בשלבים הראשונים, שלבים שבהם נסיגת החניכיים נחשבת לנסיגה קלה ימליץ הרופא על טיפול משולב של אנטיביוטיקה עם ניקוי אבנית עמוק. את ניקוי האבנית במקרה של נסיגת חניכיים לא מבצעת שיננית, אלא רופא שיניים מומחה בתחום. במסגרת הניקוי מסיר הרופא את האבנית שהצטברה על דופן השן, אך בעיקר את האבנית שהצליחה לחדור אל כיסי החניכיים. בשפה המקצועית טיפול זה נקרא: גרידת חניכיים.

כאשר נסיגת החניכיים נמצאת כבר בשלבים מתקדמים יש צורך בהליך כירורגי של השתלת חניכיים. רופא השיניים לוקח רקמת חניכיים מאזור החיך של המטופל ומשתיל אותה באזור הפגוע. יש מקורות נוספים ללקיחת רקמות להשתלה כמו רקמה המתקבלת מבנק רקמות או רקמה ממקור חי אחר, אך המקור המועדף ביותר הוא לקיחת רקמה מחך המטופל.

הניתוח להשתלת רקמות נעשה רק במצב שבו החניכיים בריאים וללא דלקות. זהו הליך קל יחסית, אם כי האזור של הניתוח נותר רגיש מאוד בשל הפצע שנגרם לאזור בעת הסרת הרקמות.

טיפול בנסיגת חניכיים – המניעה גם חלק מהטיפול

כדי להקטין את הסיכויים להופעת נסיגת חניכיים מומלץ לפעול במספר  דרכים:

להקפיד על ביקור אצל השיננית אחת לשלושה חודשים עד חצי שנה כדי להסיר את האבנית המצטברת על דופן השיניים.

להקפיד על היגיינת הפה בדרך שאינה פוגעת בחניכיים. לצחצח שיניים במברשת שיניים איכותית עם סיבים שאינם קשים מדי ולהשתדל לא להפעיל לחץ על השיניים ועל החניכיים בזמן הצחצוח.

להימנע מהכנסת עצמים זרים לפה ולהימנע מכרסום של עיפרון או עט.

רצוי להפסיק לעשן או להמעיט את כמות העישון.

להגיע לביקורת אצל רופא השיניים כדי לבדוק את מצב השיניים והחניכיים וכדי לאתר בזמן סימנים ראשונים המעידים על נסיגת חניכיים.